Ogrodzenie dla kur – jaką siatkę na wybieg zastosować?
Coraz większą popularnością na rynku cieszą się produkty naturalne – pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Jajka i kury hodowane w takich warunkach wymagają stworzenia odpowiedniego otoczenia dla ich rozwoju. Jednym z niezbędnych elementów jest obszerny wybieg wraz z ogrodzeniem dla kur, umożliwiający ptakom swobodne poruszanie się po wyznaczonej przestrzeni. Czym ogrodzić wybieg dla kur, aby zapewnić ptakom bezpieczeństwo?
Siatkowe ogrodzenie dla kur
Spis treści
Ogrodzenie dla kur wykonane z siatki pozwala na sprawne wydzielenie potrzebnej ptakom przestrzeni, bez ryzyka ich zaginięcia czy przedostania się drapieżników na teren hodowli. Zastosowanie różnego rodzaju siatek na ogrodzenia dla kur wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Szeroka oferta siatek gotowych pozwala na dobór odpowiedniego rozmiaru. Korzystną opcją jest również możliwość wykonania siatki na zamówienie – w dowolnym rozmiarze.
Siatka na wybieg dla kur – która najlepsza
Stosowane do tego siatki są zazwyczaj wykonane z polietylenu i polipropylenu. Niekiedy ogrodzenie dla kur powstaje ze stalowej siatki w osłonce z tworzywa. To rozwiązanie daje ogrodzenie o największej sztywności, ale jest również najdroższe. Siatki elastyczne mają dobry stosunek jakości do ceny i w większości przypadków okazują się wystarczająco wytrzymałe. Polietylen tworzy siatki o nieco większej sztywności, natomiast rozciągliwy polipropylen pozwala szczelnie dopasować siatkę do dowolnego kształtu ogrodzenia dla kur.
Ogrodzenie o odpowiedniej wielkości oczka
Użycie siatki w roli ogrodzenia dla kur jest doskonałym rozwiązaniem pod warunkiem dobrania odpowiedniej wielkości oczka. W sprzedaży oferowanych jest kilka standardowych rozwiązań z możliwością wybrania odpowiedniej wielkości – tak, aby nawet niewielkie czy młode kury nie miały możliwości zaplatania się w siatkę, wspięcia po niej czy przełożenia głowy przez otwory w ogrodzeniu.
Wysokość ogrodzenia dla kur
W przypadku ciężkich gatunków ptaków, które większość czasu spędzają na ziemi i nie są w stanie zbyt wysoko się unieść, wystarcza ogrodzenie o wysokości do 1 m. Gatunki, które radzą sobie lepiej z lataniem, potrzebują odpowiednio wyższego ogrodzenia (150 do 200 cm). W niektórych przypadkach (dla bezpieczeństwa zwierząt) konieczne może okazać się ograniczenie siatką również przestrzeni ponad wybiegiem.
Wielkość wybiegu dla kur
Ogrodzenie dla kur powinno obejmować teren zapewniający ptakom swobodne poruszanie się. Można przyjąć, że powierzchnia 4 m2 jest odpowiednia dla jednej kury. Ilość miejsca należy zwiększyć w przypadku ptaków młodych lub bardziej dynamicznych. Pozostawienie dużego terenu dla kur pozwala również na utrzymanie zieleni na terenie woliery.
Przeczytaj także: Siatki do hodowli ptactwa – skuteczne zabezpieczenie zwierząt przed niebezpieczeństwem
Jak zrobić ogrodzenie dla kur?
Technika wykonania ogrodzenia dla kur jest uzależniona od terenu i warunków, jakie oferuje dany wybieg. Idealnym wyjściem jest zaplanowanie woliery na lekko spadzistym terenie. Takie ułożenie zapewnia bowiem sprawny odpływ wody opadowej. Uniemożliwia też tworzenie się kałuż i zaleganie błota, co jest źródłem nie tylko zanieczyszczeń, ale przede wszystkich chorób ptaków.
Ogrodzenie dla kur powinno być również trwałe, dlatego konieczne jest wykonanie podmurówki lub wkopanie siatki na głębokość (nawet do 50 cm) uniemożliwiającą ptakom przejście pod siatką. Kury spędzają większość czasu grzebiąc w ziemi, więc z łatwością mogą podkopać się pod płytko zamocowane ogrodzenie.
Urozmaicony teren woliery
Warto również zapewnić kurom dostęp do terenów zielonych, co nie jest łatwe, ponieważ grzebiąc w ziemi, stado w krótkim czasie jest w stanie zamienić każdy zielony trawnik w jałowy teren. Przy wystarczającej ilości miejsca można teren woliery podzielić tak, aby ptaki przebywały w jednej części, pozwalając na odrost rośln w drugiej. Cyklicznie zmieniając zwierzętom dostęp do danej części wybiegu, można utrzymać roślinność na terenie woliery. Niszczenie roślin przez kury może ograniczyć również wydzielenie zadaszonej piaskownicy, z której ptaki będą mogły swobodnie korzystać.
Wysokie drzewa i krzewy znajdujące się na terenie wybiegu dla kur zapewniają ptakom cień w upalne dni, co także jest bardzo istotne. W przypadku ich braku warto wykonać niewielkie zadaszenie spełniające rolę osłony przeciwsłonecznej.
Przeczytaj także: Siatka na wolierę dla ptactwa hodowlanego
Stały dostęp do wody i paszy
Karmidła i poidła powinny być stale dostępne na terenie wybiegu dla ptaków. Pasza mokra i sucha muszą być w odrębnych pojemnikach. W chowie ekologicznym sprawdzają się proste, niewymagające automatyzacji karmidła dla drobiu – korytkowe i zasypowe (te drugie wyłącznie do pasz suchych). Każde z nich powinno być regularnie czyszczone, ponieważ ze względu na swoją konstrukcję łatwo ulegają zabrudzeniom.
Naprawy i konserwacja
Starannie wykonane ogrodzenie dla kur – na podmurówce lub wkopane na odpowiednią głębokość – jest wystarczającą ochroną dla hodowanego ptactwa. Siatka jest również odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz niszczące czynniki mechaniczne (rozrywanie i szarpanie). Niestety ptasie dzioby i pazury z czasem potrafią uszkodzić nawet najbardziej trwałe osłony. Ze względu na bezpieczeństwo ptaków, warto więc okresowo przeglądać stan ogrodzenia dla kur i usuwać ewentualne uszkodzenia, a w razie potrzeby siatkę wymienić.