Siatka na okno ochronna – kiedy warto ją zamontować?
Okna, nawet te plastikowe, są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Uderzenie piłki to tylko jedna z sytuacji, w której siatka na okno może być przydatnym rozwiązaniem. Ale nie jedyna. Dowiedz się, kiedy warto ją zamontować oraz jak dobrać odpowiedni typ do funkcji, którą ma pełnić.
Siatka na okno – tylko do obiektów sportowych?
Spis treści
Siatka na okno najczęściej wykorzystywana jest w halach sportowych. W obiektach, na których terenie prowadzi się rozgrywki – np. gra się w siatkówkę, piłkę nożną czy tenisa – może dojść do uszkodzenia szyb, czemu montaż siatki skutecznie zapobiega. Siatka ochronna na okno, wbrew pozorom, nie jest jednak rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie do zastosowania w takich przestrzeniach.
Siatka zabezpieczająca okna może się przydać również w domu prywatnym lub mieszkaniu – zwłaszcza, wówczas gdy mamy kota.
Jak dobrać siatkę zabezpieczającą okna?
Siatka na okno może pełnić wiele funkcji. Aby jednak dobrze realizowała swoje zadanie, musi mieć odpowiednie parametry techniczne. Z uwagi na duży asortyment siatek, znalezienie tej odpowiedniej nie jest trudnym zadaniem, jednak trzeba umiejętnie dobrać jej typ do konkretnego zastosowania.
Siatka zabezpieczająca okna wewnątrz obiektu sportowego
Zabezpieczenia wymagają okna hal sportowych, ale też wszelkich obiektów sportowo-rekreacyjnych. Siatki mogą być potrzebne np. na niewielkim lodowisku, gdzie są rozgrywane mecze hokejowe, o ile bandy okalające taflę nie zostały ochronione w inny sposób.
Wewnątrz budynku dobrze sprawdzi się np. polipropylenowa siatka zabezpieczająca okna. To siatka bezwęzłowa, która jest wyjątkowo lekka, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki elastyczności – również na odkształcenia. Dlatego spełni swoją rolę przez długi czas, nawet jeśli będzie często uderzana przez piłki czy krążki.
Dobierając siatkę do zabezpieczenia okien w obiekcie sportowym, należy wziąć pod uwagę rodzaj uprawianej dyscypliny. W przypadku hokeja zagrożenie stanowi mały krążek, a podczas gry w siatkówkę – piłka o znacznie większej średnicy. Ma to przełożenie na gęstość oczek konstrukcji. W przypadku zabezpieczenia przed krążkiem hokejowym potrzebna jest gęsta siatka, np. o oczkach 2 x 2 cm, a przy zabezpieczeniu wewnętrznego boiska do siatkówki wystarczy taka o oczkach 10 x 10 cm.
Warto przy tym pamiętać, że siatka zabezpieczająca okna, jeśli będzie gęsto tkana, ograniczy dostęp światła do wnętrza. Plusem jest zmniejszenie ryzyka, że gracz zostanie chwilowo oślepiony przez intensywne słońce, ale może rodzić to konieczność stosowania doświetlenia hali nawet w słoneczne dni.
Siatka, której zadaniem będzie amortyzacja uderzeń piłką, powinna być wykonana ze sznurków o dużej średnicy. Dobrze też, jeśli po bokach będzie wzmocniona obszyciem i zostanie przygotowana do wygodnego montażu.
Siatka zabezpieczająca okna w obiekcie sportowym od zewnątrz
To rozwiązanie rzadziej spotykane, ale możliwe do wdrożenia. Jeśli teren budynku okalają boiska sportowe, również istnieje zagrożenie, że dojdzie do wypadku. W większości przypadków temu ryzyku zapobiega się, montując specjalne piłkochwyty. Jednak alternatywą może być siatka zewnętrzna. Tutaj potrzebna jest siatka polietylenowa, która jest bardziej odporna na działanie wilgoci.
Siatka na okna plastikowe w domu – ochrona przed ucieczką kota
Zupełnie innym rozwiązaniem, niezbędnym w wielu domach, jest zabezpieczenie otworów okiennych na wypadek potencjalnej ucieczki pupila. Koty (ale także psy) lubią „wywędrować” z domu. To rodzi poważne zagrożenie – nie tylko utratą ukochanego czworonoga, ale także tym, że zwierzak zrobi sobie krzywdę. Łatwo wyobrazić sobie kota, który – chcąc złapać ptaka siedzącego na gałęzi pobliskiego drzewa – po prostu wyskakuje przez okno.
Taką siatkę można zamontować albo bezpośrednio na oknie, najczęściej przy pomocy specjalnej, ramkowej konstrukcji, albo tak, aby zabezpieczała okno wraz z szerokim parapetem zewnętrznym.
Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, siatka na okno balkonowe czy na okno uchylne musi być wykonana z wytrzymałego, odpornego na wilgoć polietylenu. Jej żyły muszą być grube i solidne – tak, aby kot nie rozszarpał ani nie rozgryzł konstrukcji.
Poza tym istotna jest gęstość oczek. Najczęściej wybierane są siatki o gęstości 3 x 3 cm lub 4 x 4 cm. To rozmiar, który nie pozwala kotu się przecisnąć na zewnątrz, a jednocześnie zmniejszy ryzyko, że łapka zwierzęcia utknie.
Nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie i podpowiemy, jak zamontować siatkę na okno.