Skuteczne odstraszacze na ptaki grasujące w sadzie
Skrzydlaci przyjaciele, choć zazwyczaj cieszą oko i ucho na łonie natury, w sezonie zbiorów owoców potrafią stać się prawdziwą zmorą plantatorów. Fora internetowe rozgrzewają wtedy dyskusje na temat skutecznego i humanitarnego odstraszania ptaków i pozbywania się niechcianych gości z sadów. Jakie metody są najlepsze?
Humanitarne sposoby, by odstraszyć ptaki niszczące uprawy w sadzie
Spis treści
- 1 Humanitarne sposoby, by odstraszyć ptaki niszczące uprawy w sadzie
- 2 Dźwiękowe odstraszacze na ptaki – na nie musisz mieć zezwolenie!
Ptaki – rzecz jasna – nie chcą współpracować z właścicielami drzew owocowych, więc obowiązkiem ludzi jest humanitarna ich ochrona. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów należą: użycie siatki ochronnej przeciw ptakom (cena zależy od jej wielkości i rodzaju – najczęściej jest to siatka na szpaki chroniąca czereśnie), elektroniczne odstraszacze na ptaki oraz poczciwe strachy na wróble, które z czasem coraz częściej przyjmują postać straszaka na ptaki — plastikowej, ptasiej imitacji drapieżnika.
Siatka ochronna na drzewa – zabezpieczenie przed ptakami w sadzie
Jak pozbyć się ptaków i odstraszyć szpaki? Zamontować siatkę ochronną na drzewa! Jest ona jednym z najskuteczniejszych sposobów, o ile jest właściwie dobrana i prawidłowo zamontowana. Dzięki temu owoce w ogromnej większości przetrwają nienaruszone na drzewie, a ptakom nie stanie się krzywda.
Dlaczego warto korzystać z siatek na drzewa?
Siatki ochronne przeciw ptakom to skuteczny i – co też nie jest bez znaczenia – tani sposób ochrony drzew owocowych. Dodatkowo, ich założenie nie wymaga również zbyt dużego nakładu pracy – szczególnie w przypadku ochrony pojedynczych drzewek.
Siatka na ptaki – parametry, na które trzeba zwrócić uwagę
- Wielkość siatki — uzależniona powinna być od rozmiaru osłanianej powierzchni. Siatka na drzewa owocowe nie może być narzucona zbyt luźno (ponieważ ptaki mogą się w nią wtedy zaplątać). Nie powinna być też zbyt napięta (powstają wtedy przy jej krawędziach szczeliny, którymi ptaki bez trudu przedostają się na drzewo – do owoców). Oprócz dostępnych standardowo rozmiarów, można zamówić siatkę na dowolny wymiar, bezpośrednio u producenta siatek ochronnych na drzewa i krzewy.
- Rozmiar oczka — zależny jest oczywiście od wielkości szkodników. Siatka ochronna przed ptakami powinna mieć dobraną wielkość oczka do wielkości danego gatunku ptaków. Producenci w tym zakresie oferują kilka możliwości.
Strachy na wróble – rozwiązanie tradycyjne
Konstrukcja mająca przypominać postać poruszającego się człowieka powoli odchodzi w niepamięć, więc warto się zastanowić, czy tego typu odstraszacze na ptaki w ogóle działają? Z obserwacji wynika, że ich skuteczność jest krótkotrwała, ponieważ ptaki zwyczajnie przyzwyczajają się do widoku takiego „straszaka” i po pewnym czasie przestają na niego reagować.
Makiety drapieżników – straszaki na ptaki
Nieco większą skuteczność notują makiety ptaków, ponieważ przypominają one wyglądem naturalnego wroga — ptasiego drapieżnika, jednak – podobnie jak w przypadku strachów na wróble – i tutaj ochrona może okazać się niewystarczająca w dłuższej perspektywie.
Odstraszacze odblaskowe – taśmy i latawce na ptaki
To wyjątkowo prosty i bezpieczny sposób odstraszania ptaków. Mieniąca się taśma, błyszcząca płyta CD czy folia działa niekorzystnie na ptasi zmysł wzroku. Powieszona luźno w sadzie wydaje dodatkowo nieprzyjemny dla ptaków, metaliczny dźwięk, czyniąc dane miejsce ogólnie nieprzyjaznym do bytowania. Podobny efekt wywołują specjalne latawce, które imitując drapieżnika odpędzają ptaki. Efekt można wzmocnić, montując latawiec do balonu z helem.
Dźwiękowe odstraszacze na ptaki – na nie musisz mieć zezwolenie!
Dźwiękowe systemy odstraszania ptaków imitują odgłosy polujących drapieżników lub generują hałas, który płoszy ptaki. System działa w określonych odstępach czasowych. Niektóre z bardziej zaawansowanych systemów wydają dźwięk jedynie w momencie pojawienia się szkodników rejestrowanych przy pomocy fotokomórki.
Ze względu na duże natężenie dźwięku, elektroniczne odstraszacze na ptaki wymagają zezwolenia na używanie ich w pobliżu siedzib ludzkich. Warto pamiętać, że uzyskanie zgody na czasowe odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia ptaków nie oznacza automatycznie pozwolenia na przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu w miejscu publicznym, czy zakłócanie spokoju nocnego. Może się więc okazać, że konieczne będzie uzyskanie więcej niż jednego zezwolenia.
Armatki hukowe i ultradźwięki – kiedy można z nich skorzystać?
W przeciwieństwie do ptaków, ludzie nie przyzwyczajają się do regularnego hałasu. Dlatego urządzenia dźwiękowe należy stosować tam, gdzie generują najmniej problemów. Sprawdzają na terenach i plantacjach odległych od większych skupisk ludzkich.
Warto na koniec wspomnieć o jeszcze jednej – bardzo skuteczniejszej ochronie przed ptakami pustoszącymi sady owocowe. Metoda ta nie należy jednak do najtańszych. Mowa tu o ochronie biologicznej, czyli o zatrudnieniu sokolnika z ptakiem drapieżnym, co sprawi, że w całkowicie naturalny i bezgłośny sposób szpaki i inni ptasi amatorzy owoców znikną, uznając dany obszar za teren łowiecki drapieżnika.