Jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem?
Ptaki są ozdobą ogrodu, w którym pełnią zresztą wiele pożytecznych funkcji. Kiedy jednak przychodzi czas dojrzewania owoców, ptaki mogą zasiać w ogrodzie prawdziwe spustoszenie. Spójrzmy więc, jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem.
Fot. Symar. Siatki chronią drzewa i krzewy przed niszczącym działaniem ptaków.
W ogrodach i sadach są gatunki ptaków, jak szpaki, kosy czy kwiczoły, które uwielbiają owoce wiśni czy czereśni, ale także borówki, truskawki czy winogrona. Sposobów na to, jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem, jest wiele. Przyjrzyjmy się im bliżej i wybierzmy optymalne dla nas rozwiązanie.
Jak chronić drzewa przed szpakami?
Spis treści
Fot. Symar. Siatki na drzewach owocowych chronią wiśnie i czereśnie przed szpakami.
Szpaki bywają szczególnie uciążliwe, a ich stada potrafią spustoszyć ogrody, zjadając wiśnie, czereśnie czy owoce krzewów. Ochrona drzew i krzewów przed szpakami jest jednak możliwa. Z pomocą przychodzą siatki zabezpieczające. Są one dostępne w kilku wariantach różniących się wielkością oczek (te chroniące przed szpakami powinny mieć oczka 15×15 mm).
Siatka na drzewa owocowe jest najskuteczniejszą ochroną przed ptakami. Siatki stanowiące ochronę drzew przed szpakami cechują się wodoodpornością, niewielką wagą oraz trwałością, co sprawia, że można je użytkować przez wiele sezonów. Ochrona krzewów przed szpakami, podobnie jak w przypadku drzew, polega na założeniu siatki zabezpieczającej bezpośrednio na koronę krzewu. Można też zastosować lekką konstrukcję zbudowaną z aluminiowych prętów lub tyczek z bambusa, na której oprze się siatkę.
Jak chronić drzewa przed szpakami? Z pewnością dokładnie montując siatki zabezpieczające, ponieważ ptaki potrafią znaleźć wszystkie przerwy i prześwity w siatce, by dostać się do smacznych owoców.
Do ochrony drzew i krzewów przed szpakami można użyć między innymi:
- siatek ochronnych,
- odstraszaczy dźwiękowych, w tym armatek hukowych,
- odstraszaczy ultradźwiękowych,
- odstraszaczy mechanicznych,
- środków chemicznych.
Siatki zabezpieczające przed ptakami
Fot. Symar. Siatki na drzewa i krzewy są skuteczne, ale i bezpieczne dla ptaków.
Siatki zabezpieczające przed ptakami są rozwiązaniem najbardziej ekologicznym i bezpiecznym dla ptaków. Siatki do ochrony sadów z polietylenu i nylonu dostępne są wersjach o różnej wielkości oczek. Zatrzymują ptaki, jednocześnie umożliwiając przelatywanie owadom. W przypadku siatek ochronnych na czereśnie, oczka powinny mieć średnicę do 26 mm. Siatka ochronna na wiśnie i czereśnie powinna być montowana, kiedy zaczynają dojrzewać owoce i zdejmowana, gdy skończą się zbiory.
Siatka sadownicza stanowi także częściową ochronę w czasie gradobicia. Jest bardzo trwała, odporna na niekorzystne warunki pogodowe czy promieniowanie UV. Siatki zabezpieczające przed ptakami nie chłoną wilgoci i są bardzo lekkie, dzięki czemu nie niszczą roślin.
Odstraszanie ptaków od drzew i krzewów owocowych
Odstraszanie ptaków od drzew i krzewów owocnych można przeprowadzić, używając odstraszaczy, które dostępne są w kilku rodzajach.
- Odstraszacze ultradźwiękowe emitujące fale dźwiękowe dla człowieka niesłyszalne, ale nieprzyjemne dla ptaków.
- Odstraszacze dźwiękowe wyposażane w czujniki ruchu, emitujące odgłosy ptaków drapieżnych, by w ten sposób odstraszać inne gatunki, które upodobały sobie owoce w danym sadzie czy ogrodzie.
- Wśród odstraszaczy dźwiękowych są między innymi armatki hukowe, zasilane propan-butanem, powodujące kontrolowane wybuchy, które odstraszają ptaki. Należy jednak pamiętać, że odstraszacze dźwiękowe mogą być uciążliwe dla innych ludzi, co trzeba brać pod uwagę podczas ich stosowania.
- Odstraszacze mechaniczne – na drzewach i krzewach można zamontować hologramowe sylwetki sów czy kruków, plastikowe albo drewniane imitacje ptaków drapieżnych czy wreszcie błyszczące wstążki lub szeleszczące elementy z folii aluminiowej.
Inne metody odstraszania ptaków
Jeśli chodzi o inne metody odstraszania ptaków, to na rynku dostępne są także środki ochrony chemicznej. Są to substancje rozpuszczalne w wodzie, którymi spryskuje się drzewka, krzewy i ziemię wokół nich. Wnikają one w listowie i zniechęcają ptaki do zjadania owoców.
Można także użyć lasera. Urządzenie takie skanuje teren i po wykryciu ruchu, włącza promień laserowy płoszący ptaki. Jest to skuteczny, wydajny i cichy system, którego cena jest jednak dość wysoka.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest metoda biosoniczna. Wykorzystywane w jej ramach urządzenia emitują dźwięki ptaków drapieżnych lub ptaków, które chce się wypłoszyć w sytuacji stresowej. Można w ten sposób chronić tereny liczące nawet 16 ha.
Zastanawiając się, jak chronić drzewa i krzewy przed ptactwem, warto pamiętać, że ptaki są sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, a ich obecność w ogrodzie jest pożądana. Trzeba więc wybrać rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, które będzie dla nich całkowicie bezpieczne.