Siatka na metry czy na wymiar – zalety i wady obu rozwiązań

siatka na metry czy na wymiar

Zastosowań różnych siatek ochronnych w codziennym życiu są dziesiątki. Już sama liczba rodzajów siatki może sprawić problem z wyborem tej odpowiedniej, a trzeba jeszcze podjąć decyzję dotyczącą rozmiaru oczka i oczywiście wielkości samej siatki. Do niektórych zastosowań można kupić gotowe zestawy z siatką w określonym wymiarze. W innych przypadkach kupuje się siatkę na metry (z rolki) lub produkowaną na indywidualne zamówienie. W jakich sytuacjach zdecydować się na indywidualne wymiary, a kiedy kupić siatkę na metry?

Siatka sprzedawana na metry

Tego typu siatka dostępna jest w kilku szerokościach i dowolnej długości. Im większy jest teren, na którym ma być zastosowana siatka, tym praktyczniejszy wydaje się jej zakup z rolki (siatki hodowlane na metry, siatki cieniujące czy do innych zastosowań rolniczych). W wielu sytuacjach kupno siatki na metry jest optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego?

  • Mniejszy koszt siatki – zakup siatki na metry wiąże się zazwyczaj z dużym zapotrzebowaniem na siatkę. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku konieczności pokrycia większej połaci terenu (na przykład w przypadku siatki cieniującej na metry). Jednym z najczęstszych zastosowań przy takiej formie zakupu siatki jest również grodzenie terenu. Siatka ogrodzeniowa na metry (o standardowej wysokości 150 cm.) kupowana w rolkach pozwala na sprawne postawienie płotu. W zastosowaniach sportowych można użyć siatki do ogrodzenia terenu lub jako piłkochwyty (siatka do bramki na metry albo osłona boisk w halach sportowych).
  • Szybki czas realizacji – to niewątpliwa przewaga gotowych rozwiązań nad wszystkimi „szytymi na miarę”. Kupno siatki na metry może być zrealizowane natychmiast, jeżeli pozostałe parametry siatki są odpowiednie. W przypadku rozwiązań na zamówienie czas realizacji wiąże się zwykle z dłuższym oczekiwaniem na produkt.
  • Możliwość stosowania w wielu miejscach – siatkę o standardowych gabarytach można zdemontować i użyć ponownie w porównywalnych warunkach. W praktyce nie jest to stosowane często, ale możliwe. W przypadku opcji niestandardowych ponowne rozłożenie siatki w innym miejscu jest w zasadzie niemożliwe.

To rozwiązanie ma jednak również pewne ograniczenia. Siatka z rolki stosowana tam, gdzie pojawiają się nierówności terenu czy skomplikowane kształty obiektu nie sprawdza się najlepiej, ponieważ trzeba ją dostosowywać do potrzebnego wymiaru, a to wiąże się ze stratami materiału i często także z gorszym efektem wizualnym.

siatka na metry czy na wymiar

Potrzebujesz konkretnego wymiaru siatki? Skontaktuj się z nami!

Siatki zamawiane na wymiar

Renomowani producenci siatek zazwyczaj oferują możliwość zakupu siatki na wymiar. Indywidualne zamówienie można precyzyjnie dopasować do potrzeb. W jakich sytuacjach opcja taka może okazać się niezbędna?

  • Ogrodzenia o nietypowym kształcie – jeżeli siatka ma dokładnie zabezpieczać daną przestrzeń, konieczne jest zamówienie siatki na konkretny wymiar. Siatka ogrodzeniowa na wymiar sprawdza się w przypadku płotu o nietypowym kształcie lub niestandardowej wysokości. W przypadku kupna siatki gotowej o większym od potrzebnego rozmiarze, można – co prawda – niekiedy niewykorzystaną część zrolować i pozostawić na krawędzi danej powierzchni, jednak takie działanie może być nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczne (jak na przykład przy krawędzi zabezpieczonego siatką basenu)
  • Możliwość dopasowania różnych parametrów siatki – składając zamówienie na wymiar, można dopasować (w pewnym zakresie) kolor siatki czy wykończyć odpowiednio brzeg siatki (wzmocnienie, oczka mocujące etc.).
  • Możliwość zamówienia niewielkiej siatki – niektóre z nich używane są w codziennej domowej przestrzeni – na przykład zakup siatki do okien na metry ma rację bytu, jeżeli choć jeden wymiar okna jest zgodny z wymiarem oferowanej, gotowej siatki. W przypadku niewielkich okien lub tych o nietypowych wymiarach pozostaje jedynie zamówienie siatki do okien na wymiar. Podobnie w przypadku ochrony balkonu (siatka zabezpieczająca dla kota). Na wymiar warto kupować siatkę w każdym przypadku, kiedy chce się mieć pewność idealnego jej dopasowania, choćby w zastosowaniach sportowych (siatka do bramki na wymiar).

Teoretycznie wszystkie rozwiązania „szyte na miarę” uchodzą za idealnie dopasowane do danej sytuacji i pozbawione wad. Technicznie rzecz ujmując, rzeczywiście tak jest, ale nie oznacza to, że fakt zamówienia siatki na miarę jest rozwiązaniem idealnym. Gdzie więc tkwi haczyk?

  • Długi czas oczekiwania – w każdym razie dłuższy niż przy rozwiązaniach gotowych, jednak w wielu sytuacjach po prostu nie ma innej możliwości, ponieważ kształt lub wymiar jest na tyle odbiegający od standardu, że kupowanie siatki na metry jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej korzystnym.
  • Wyższa cena – nie zawsze musi to być regułą, ale rzeczywiście przy indywidualnych rozwiązaniach cena zazwyczaj jest nieco wyższa niż standardowa. Rekompensowana jest za to możliwością zastosowania indywidualnych rozwiązań (kolor, wykończenie krawędzi etc.).
  • Rozwiązanie unikalne – nadające się do zastosowania niemal wyłącznie w miejscu, do którego zostało dobrane. W bardzo ograniczonym zakresie można siatkę użyć do innego celu.

Jeśli potrzebujesz porady w zakresie decyzji o zakupie siatki na metry bądź na wymiar, skontaktuj się.