Jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami?

sarna w ogrodzie między drzewkami owocowymi

Obserwacja saren i jeleni majestatycznie przechadzających się między drzewami może być okazją do estetycznego uniesienia. Chyba że dotyczy to drzew owocowych w twoim sadzie, a zwierzęta przechadzają się tylko między kolejnymi składnikami swojego wielodaniowego posiłku. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć drzewa przed sarnami – równie pięknymi, co skutecznymi szkodnikami – jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule znajdziesz kilka skutecznych porad, które pozwolą ci zabezpieczyć się przed podobnymi zdarzeniami.

Dlaczego trzeba chronić drzewka przed sarnami?

Mieszkańcy okolic podmiejskich często zastanawiają się, jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami.

W Polsce żyje ok. 300 tys. jeleni i prawie milion saren (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Te zwierzęta potrzebują pokarmu, aby przetrwać zimę. Trudno się dziwić, że młode, miękkie i soczyste drzewka owocowe są dla nich atrakcyjniejszym kąskiem niż sucha kora starych sosen i świerków.

Ochrona drzewek przed sarnami nie jest objawem braku empatii, tylko naturalnym sposobem zabezpieczania własności, która często jest podstawą sadowniczego być albo nie być.

Zabezpieczanie drzew owocowych tradycyjnymi metodami

Od kiedy tylko człowiek zaczął świadomą uprawę drzew i krzewów owocowych, ciągle poszukiwał sposobów na najlepszą ochronę drzewek przed sarnami. Najlepiej takich, które dawały wysoką skuteczność, a jednocześnie ich wprowadzenie nie wiązało się z angażowaniem czasu i dużych nakładów finansowych.

Odstraszanie zapachami

To jedna z najstarszych metod odstraszania szkodników od drzew owocowych i innych roślin uprawnych. Stosowano w tym celu na przykład mydełka zapachowe lub szampony do włosów, których zapach jest nie do przyjęcia dla dzikich zwierząt.

Odstraszanie dźwiękami i ruchem

Innym sposobem zabezpieczania sadów i ogrodów są różnego rodzaju straszaki. Ich nowoczesne wersje wyposażone są w głośniki emitujące odgłosy strzałów, łamanych gałęzi i innych dźwięków charakterystycznych dla obecności człowieka.

Te tradycyjne sposoby są tanie, ale nie dają gwarancji pełnej skuteczności. Dlatego poniżej przedstawione zostały metody zdecydowanie efektywniejsze.

sarna w ogrodzie między drzewkami owocowymi

Fot: W tym artykule znajdziesz skuteczne sposoby na to, jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami.

Ogrodzenie – najskuteczniejsze zabezpieczenie drzew przed sarnami

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia drzew przed zniszczeniem przez zwierzęta jest ich ogrodzenie. Jeśli Twój sad zlokalizowany jest w pobliżu terenów leśnych, może się okazać, że jest to jedyne rozwiązanie skutecznie chroniące przed dużymi stratami. Choć budowa ogrodzenia z pewnością będzie kosztować więcej niż zastosowanie któregoś z tradycyjnych rozwiązań, nie musi wcale wiązać się z przesadnymi wydatkami.

Zamiast drogiego płotu z betonu lub ogrodzenia murowanego zastosuj łatwą w montażu siatkę na sarny. Polietylenowa siatka na sarny jest bardzo lekka, dlatego nie wymaga szczególnie wytrzymałej konstrukcji, jaką należałoby wykonać przy zastosowaniu ciężkich siatek metalowych lub ogrodzenia betonowego.

Odpowiednio zainstalowana siatka polietylenowa przeciw sarnom ma bardzo dużą wytrzymałość na rozciąganie, a dzięki odporności na promieniowanie UV nie ulega z czasem degradacji. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako skuteczny i niedrogi w realizacji sposób na uniemożliwienie sarnom i jeleniom zbliżanie się do drzew i wyrządzanie szkód przez ich obgryzanie.

Prostota instalacji i lekkość konstrukcji sprawiają, że zbudowane przy pomocy siatki polietylenowej ogrodzenie jest bardzo mobilne i można je szybko i łatwo dostosować do zmieniającej się powierzchni sadu.

Dodatkową korzyścią z zastosowania siatki na sarny jest uniemożliwienie zwierzętom leśnym przenoszenie w okolice przydomowe kleszczy, które są coraz częstszą przyczyną rosnącej liczby zachorowań na boreliozę.

Osłonki na drzewa – skuteczna ochrona pojedynczych drzew

Innym bardzo skutecznym rozwiązaniem jest budowa mini ogrodzenia z siatki zabezpieczającej przed sarnami wokół pojedynczych drzew. Taki sposób ochrony sprawdzi się najlepiej w przypadku sadów przydomowych, w których drzewka owocowe zasadzone są w dużych odległościach od siebie na dużej przestrzeni.

Zastosowana w tym przypadku siatka na drzewa przeciw sarnom i zającom może być rozpięta na trzech lub czterech palikach wkopanych w ziemię wokół drzewka. Montaż takiego zabezpieczenia jest bardzo prosty i nie pociąga za sobą dużych kosztów.

siatka-do-ochrony-drzewek-przed-sarnami

Fot: Najskuteczniejszym sposobem na to, jak zabezpieczyć drzewa przed sarnami, jest siatka na sarny rozpięta wokół ogrodu.

Siatka polietylenowa jest najskuteczniejszym, a przy tym bardzo estetycznym i łatwym w montażu sposobem ochrony drzewek przed sarnami. Można ją zastosować zarówno do pojedynczych drzew, jak i ogrodzenia całego sadu.

Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób najlepiej zaprojektować, a później zainstalować siatkowe ogrodzenie, skontaktuj się z nami, korzystając z formularza kontaktowego. Nasi specjaliści chętnie pomogą ci dokonać najlepszego wyboru właściwych materiałów i podpowiedzą, jak zabezpieczyć drzewa przed sarnami tak, by nie wyrządzić im krzywdy i samemu nie ponieść strat.